Мета: розширювати досвід
пізнання дітьми навколишнього світу; ознайомити з проблемою забруднення
навколишнього середовища; підвести до розуміння необхідності охорони довкілля;
закріплювати знання про рослини, тварин, птахів, комах; учити групувати
предмети за повними ознаками; розвивати логічне мислення; формувати вміння
самостійно ухвалювати рішення, виконувати практичні дії, вести пошукову
діяльність; виховати любов до природи, нестерпність до забруднення
навколишнього середовища, уміння піклуватися про навколишній світ природи.
ХІД ЗАНЯТТЯ
—Уважно послухай вірш:
ДЕ НАЙКРАЩЕ МІСЦЕ НА
ЗЕМЛІ
Де
зелені хмари яворів
Заступили
неба синій став,
Не
стежині сонця я зустрів,
Привітав
його і запитав:
Всі
народи бачиш ти з висоти,
Всі
долини і гірські шпилі.
Де
ж найбільший на землі народ?
Де
ж найкраще місце на землі?
Сонце
усміхнулося здаля:
Правда,
все я бачу з висоти.
Всі
народи рівні. А земля
Там
найкраща, де вродився ти!
Ти
рости дитино, й пам’ятай:
Батьківщина
— то найкращий край! (Д. Павличко)
— Сину (доню), скажи, де ми мешкаємо? (У
квартирах, у будинках) Правильно, у кожного з нас є своя квартира, або власний
будинок. У тварин також є своє помешкання. Хто де живе? (Птахи, комахи, дикі
звірі, свійські тварини).
Послухай, яка цікава дивовижна історія трапилася одного разу в лісі.
До
газети лісових жителів вирішив дати оголошення равлик. Воно було таким: «Здам
квартиру в дуже тихій місцевості: перший поверх, є вода й освітлення».
Тільки-но з’явилося це оголошення, як лісові птахи та звірі натовпом посунули
до равлика, адже чомусь тоді в лісі було сутужно з квартирами. Прибігли
працьовиті мурашки, неквапно причвалали товсті ропухи в супроводі жвавих
малюків-пуголовків. Поки збирались усі охочі винайняти хату, почало сутеніти. І
тоді приповз світляк і навіть прилетів кажан. Майбутні «квартиранти» утворили
коло, і всі як один почали сварити равликову хату: мовляв, і кімната лише одна,
і та без вікна, і немає для кажана горища, і відсутній погріб, так потрібний
мурашкам... Отак поговоривши-побалакавши, кожний повернувся до своєї домівки й
подумав, що іншої такої не знайдеш, і як у ній добре живеться.
— Чому для кожного найкращою є саме його
оселя? Світ природи навколо нас прекрасний. Ми повинні любити й оберігати його.
Чому слід берегти природу, не смітити, не шуміти? Так, вода, земля і повітря
повинні бути чистими, щоб росли гарні квіти, співали птахи, щоб не хворіли
люди.
Дидактична
гра «Рослини, тварини, птахи і комахи»
— Давай розглянемо ілюстрації
краєвидів України (дорослий пропонує
дітям розглянути предметні картинки із зображенням тварин, рослин, птахів,
комах). Після завершення
проговоріть з дитиною, як можна піклуватися про певний об’єкт
природи.
— Щоб нам добре жилося, необхідно дбати
про навколишнє середовище, про рідну природу. Якби люди докладали певних зусиль
та дотримували правилповодження у довкіллі, тоді б нашій природі нічого б не
загрожувало.
ПРАВИЛА
ПОВЕДІНКИ В ПРИРОДІ
• Не ламай гілки дерев та кущів! Рана на
рослині — рана на живому. Усі поранені рослини тривалий час хворітимуть, а
багато й загинуть.
• Не топчи, не зривай рослини! Кожний
зелений листок, кожна травинка виділяють в повітрі кисень. Ним ми дихаємо. Без
нього немає життя. Пам’ятай: квіти у природі виглядають значно красивіше, ніж у
букеті, який швидко зав’яне.
• Не лови барвистих метеликів! Квіточки
радіють метеликам, частують їх солодким нектаром і пахучим пилком. Від дотику
пальців людини з крилець метеликів осипаються лусочки, ушкоджуючи тендітні
крильця, і комахи гинуть.
• Не руйнуй мурашників! У мурашниках
живуть мурашки — надзвичайно працелюбні комахи, корисні для природи. Мурашки
розпушують земля, щоб крізь неї краще проходили повітря і вода; збирають
рослинні рештки із землі, знищують шкідників городу, поля, лісу.
• Не кричи, не галасуй на природі! Ліс,
поле, лука — це домівки звірів, пташок, комах. Вони там живуть — хто працює,
хто відпочиває. Заважати їм голосною музикою і криком не можна, адже це їх
лякає.
• Не сміти! Нехай місця відпочинку будуть
чистими! Відпочиваючи на природі, не слід засмічувати місця свого перебування.
Залишене сміття в природі десятки років нагадуватиме про ваше бездушне
ставлення до навколишнього середовища.
• Не залишай багаття в лісі! Вогонь може
миттєво знищувати все живе. Простеж, щоб у місцях вашого перебування не
залишилося навіть іскри від багаття.
— Ти напевно помічав згубні наслідки
перебування людей у природі: люди смітять, рубають, ламають дерева, руйнують
гнізда птахів, розпалюють багаття. Будь-які рослини чи тварини, що створені
природою, є невід’ємною і необхідною її складовою. Зупиніться перед красою
природи — і у вашому серці також розквітне краса.
Читання оповідання «Смітник» В.
Сухомлинського, бесіда за змістом оповідання
Зіна вже в другому класі навчається. Мама хоче, щоб вона була їй за
помічницю. От і каже:
— Зіно, щодня замітатимеш хату. А сміття винось на смітник,
Стала Зіна щодня хату замітати. Та не хотілося їй виносити. Бо смітник далеко — аж за городом. Глянула Зіна на той смітник, обгороджений низеньким парканом, та й подумала: "Можна ж сміття під шафу підмітати".
Стала Зіна щодня хату замітати. Та не хотілося їй виносити. Бо смітник далеко — аж за городом. Глянула Зіна на той смітник, обгороджений низеньким парканом, та й подумала: "Можна ж сміття під шафу підмітати".
Замете Зіна хату, а сміття — під шафу. А шафа біля її ліжка.
Якось приходить Зіна зі школи, бачить — сидять мама й тато.
Ось беруть вони шафу, переносять на інше місце. А там, де стояла шафа, ціла купа сміття. Похнюпила Зіна голову, почервоніла.
Приносить тато знадьору низенький парканчик і ставить його біля сміття.
— Що це ви робите, тату? — питає Зіна.
— Та смітник треба ж обгородити. Тепер смітник буде в нас не за городом, а в хаті.
Якось приходить Зіна зі школи, бачить — сидять мама й тато.
Ось беруть вони шафу, переносять на інше місце. А там, де стояла шафа, ціла купа сміття. Похнюпила Зіна голову, почервоніла.
Приносить тато знадьору низенький парканчик і ставить його біля сміття.
— Що це ви робите, тату? — питає Зіна.
— Та смітник треба ж обгородити. Тепер смітник буде в нас не за городом, а в хаті.
Ставить тато паркан і ліжко Зінине пригороджує до смітника.
Знітилася Зіна й просить:
Знітилася Зіна й просить:
— Ой, тату, я винесу сміття! Не хочу, щоб у хаті був смітник.
Зіна бере відро й виносить сміття аж за город, на смітник. А тоді — миє підлогу.
Зіна бере відро й виносить сміття аж за город, на смітник. А тоді — миє підлогу.
— Про кого написав оповідання Василь
Сухомлинський? Звідки взявся смітник за будинком? Чому стало соромно Марійці?
Охарактеризуйте дівчинку Марійку. Яка вона? Чому не слід так поводитися? Куди
необхідно викидати сміття?
— Запам’ятай, щоб бути вірним другом природі,
необхідно постійно дбати про неї, оберігати і захищати її.
Немає коментарів:
Дописати коментар